Drukuj
W gospodarstwie agroturystycznym

Rolnicy z gminy Słomniki rozmawiali o sensie i dochodowości agroturystycznego biznesu podczas konferencji „Agroturystyka jako dobre źródło dochodu” z udziałem eksperta z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Konferencja odbyła się 26 września 2017 r. na Sali obrad Urzędu Miejskiego w Słomnikach. Prowadziła ją pani Grażyna Poloczek z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, która wygłosiła wykład na temat funkcjonowania takich gospodarstw, ich dochodowości i przepisów prawnych regulujących ich funkcjonowanie.

Gospodarstwa agroturystyczne oferują formę wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Agroturystyka traktowana jest  jako alternatywne do rolnictwa źródło dochodu mieszkańców wsi. Ta forma turystyki obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo, jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Polega na wykorzystaniu walorów krajobrazu wiejskiego i uatrakcyjnianiu gościom pobytu udziałem w codziennych zajęciach w gospodarstwie, w tradycyjnym rzemiośle artystycznym (np. haftowanie, szydełkowanie), w obrzędach ludowych oraz w przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonym z wypiekiem chleba, wyrobem serów lub wędlin. Jest to forma wypoczynku u rolnika, w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, gdzie można mieszkać, jadać wspólne posiłki z gospodarzami, uczestniczyć w wielu pracach polowych, obserwować jak na co dzień wygląda hodowla zwierząt i produkcja roślinna. Jak podkreśliła pani Grażyna Poloczek nasza gmina ma odpowiednie warunki do prowadzenia takiej działalności – m.in. bliskość Krakowa, co stwarza możliwość oferowania usług noclegowych jako baza wypadowa do Ojcowa i stolicy Małopolski. Nie bez znaczenia jest także malowniczość krajobrazu, duże zalesienie, infrastruktura rekreacyjna. Są więc warunki do rozwoju tej branży turystyki.

Ciekawym pomysłem na biznes na wsi jest zagroda edukacyjna. Zagrody edukacyjne to korzyść dla rolników i uczniów szkół – dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu. Na tego typu usługi zapotrzebowanie wciąż rośnie.

Galeria zdjęćW ramach konferencji uczestnicy odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne w Wielkiej Wsi. Państwo Tłomakowie prowadzą takie gospodarstwo od kilkudziesięciu lat. Oferują noclegi i posiłki. Stworzyli także komfortowe warunki w ogrodzie, tak by goście mogli w nim spędzać wolny czas. Mając gospodarstwo rolne, oferują także letnikom możliwość podglądnięcia, jak prowadzi się takie gospodarstwo – co może być atrakcyjne dla dzieci z dużych miast. Jak podkreśla gospodyni, przyjeżdżają goście z całej Polski, ale i Europy. Rolnicy z naszej gminy pytali m.in. o to, w jaki sposób ludzie z tak dalekich zakątków dowiedzieli się o ich działalności. Okazuje się, że najlepszą formą promocji jest poczta pantoflowa, wiarygodność opinii osób, które gościły już w gospodarstwie.

Konferencja „Agroturystyka jako dobre źródło dochodu” to część projektu pt. „Promocja gospodarstw ekologicznych i nowych odmian roślin w rolnictwie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Wykład „Agroturystyka jako dobre źródło dochodu”.

Logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zachęcamy do zapoznania się z portalem www.ksow.pl, poprzez który możliwe jest dołączenie do KSOW jako Partner, po wcześniejszym uzupełnieniu elektronicznego formularza rejestracyjnego.

Odsłony: 6458