Drukuj
SKA

Trwają przygotowania do uruchomienia połączeń Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która kursować będzie na trasie przez Słomniki do Krakowa. Pierwsze połączenia zaczną funkcjonować już od grudnia.

Mieszkańcy zyskują alternatywę dla zakorkowanej trasy krajowej nr 7. Według założeń osiem podmiejskich pociągów będzie kursować co godzinę, a w godzinach szczytu co 30 minut.

 

Jest to trzecia linia SKA: Sędziszów–Kraków Główny–Podbory Skawińskie przez Miechów i Słomniki .

W gminie Słomniki pociągi SKA będą się zatrzymywały przy 4 stacjach – Smroków, Słomniki, Słomniki Miasto i Niedźwiedź. Planowane jest tam utworzenie parkingów dla podróżujących. Kończy się remont peronu przy ul. Kolejowej.

W grudniu 2014 roku uruchomiono linię z Wieliczki do Krakowa Głównego, a 28 września br. wydłużono ją do przystanku Kraków Lotnisko przy porcie lotniczym Kraków-Balice. Wśród mieszkańców gminy Wieliczka SKA cieszy się ogromnym powodzeniem – w ciągu roku przewieziono ponad milion pasażerów.

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Aglomeracji Krakowskiej to system połączeń kolejowych w północnej części województwa małopolskiego łączący centrum Krakowa z jego przedmieściami i niektórymi miastami aglomeracji krakowskiej. Przewoźnikiem obsługującym linie SKA są Koleje Małopolskie.

Odsłony: 5055