A A A
Śmieci w gminie

Problem dzikich wysypisk i traktowania koszy publicznych jak zbiorników na domowe odpady jest dużym problemem naszej gminy.

Coraz częściej można zaobserwować wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych, np. do rowów, na niezamieszkałych działkach, czy do koszów miejskich, gdzie trafiają worki z odpadami domowymi, z terenów budów czy w wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli nie będziemy dbać wspólnie o czystość naszej gminy – utonie ona w śmieciach. To nie tylko sprawa służb do tego zobligowanych, ale także każdego z nas!

Zauważyłeś intruza zaśmiecającego naszą gminę?

Nie bądź obojętny, zrób zdjęcie i zgłoś to do ekodoradcy w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, tel. 123881102, wew. 140, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych może zostać nałożona kara.

Nie wyrzucaj odpadów byle gdzie!

Nie wyrzucaj śmieci do przydrożnych  rowów, na niezamieszkałe działki czy w inne miejsca do tego nieprzeznaczone. Śmieci wytwarzane w gospodarstwie domowym wyrzucaj TYLKO I WYŁĄCZNIE do kubłów na swojej posesji lub przy swoim bloku!

Segreguj odpady

W wyniku znacznego wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w całej Polsce od 1 lipca zmianie uległy ceny za wywóz i utylizacje odpadów; w Gminie Słomniki są to 18 zł (segregacja)/36 zł (bez segregacji). Podwyżka dotyka wszystkich gmin w całej Polsce, a zmiany stawek są sukcesywnie wprowadzane przez Gminy z chwilą podpisywania nowych umów z odbiorcami.

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe, AGD, RTV, opony z pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 t, metale, plastiki, papiery, odpady zielone, szkło, odpady budowlane i rozbiórkowe jednorazowo do 200 kg, odbierane są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ZGKiM na ul. Niecałej w Słomnikach w soboty w godz. 14.00–18.00. UWAGA PSZOK nie są przyjmowane: azbest, papa, smoła, szyby samochodowe i części motoryzacyjne, szkło zbrojone, styropian. Utylizacja tych odpadów zajmują się wyspecjalizowane do tego firmy, do których kontakt można znaleźć w internecie. Szczegóły – tutaj.