Drukuj
Ogień

Ulatniający się tlenek węgla zwany potocznie cichym zabójcą zbiera wciąż tragiczne żniwo. Przeczytaj, jak chronić się przed tym niebezpieczeństwem i co robić, gdy się ono pojawi.

 

W Kępie w gminie Słomniki doszło do tragedii; znaleziono ciała trzech osób: 35-letniej kobiety i dwójki dzieci w wieku 7 i 11 lat. Prawdopodobnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Nazywany czadem (CO) jest silnie trującym gazem, jest bezwonny, bezbarwny i bezszelestny – właśnie dlatego jest tak niezwykle niebezpieczny.

Początkowe objawy zatrucia tlenkiem węgla:

Jak zabezpieczyć dom przed ulatnianiem się tlenku węgla?

Czujniki czadu można zakupić w marketach budowlanych, także przez Internet. W Słomnikach są dostępne m.in. w markecie Paula, Mrówka. Cena waha się od 40 do 170 zł. Prosty w użyciu, wymaga tylko użycia baterii. Czytajmy także ulotki, które są przy każdym czujniku, producent bowiem wyraźnie wskazuje, gdzie zamontować czujnik, czy np. blisko urządzenia grzewczego, czy w sypialni. Warto mieć to urządzenie w domu, może ono bowiem uratować życie!

Kontrole przewodów kominowych i czyszczenie przewodów kominowych

Pan Dariusz Trojan z Zakładu Kominiarskiego Dariusz Trojan zwraca uwagę, co jest kluczowe w ochronie przed zabójczym czadem:

– Niestety, w naszej gminie w domach jednorodzinnych, szczególnie w starych kamienicach, zarówno przeglądy techniczne przewodów kominowych, jak i czyszczenie jest często zaniedbywane. A ich drożność to podstawa w zabezpieczaniu się przed czadem. Pamiętajmy także o czujnikach – podkreśla Dariusz Trojan.

Jak udzielić pomocy poszkodowanym?

Służby medyczne zwracają uwagę, co należy robić, gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się trującego gazu.

 

Odsłony: 3178