A A A
Pawie Oczko

Zespół ludowy „Pawie Oczko” ze Szczepanowic został doceniony przez władze Województwa Małopolskiego  za pielęgnowanie  i promowanie muzyki ludowej regionu Małopolski w Polsce.

Brązowy Medal za Zasługi dla Województwa Małopolskiego z rąk marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy odebrały przedstawicieli Zespołu panie Stanisława Doniec i Agnieszka Jednaki. Zespół od prawie 40 lat pielęgnuje kulturę ludową w pieśniach i piosenkach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które prezentuje w całej Polsce. Jest nieodłącznym elementem gminnych imprez i uroczystości – np. Dożynek Gminnych czy Małopolskiego Święta Czosnku.  O jego początkach, pasji do śpiewania można przeczytać – tutaj.

Warto przy tej okazji podkreślić, że od kilku miesięcy Zespół działa w ramach Stowarzyszenia Pawie Oczko, które powstało m.in. po to, by prężnie się rozwijać. 

Wręczenie nagród odbyło się w piątek 16 czerwca na uroczystej gali w krakowskim Teatrze J. Słowackiego w ramach Święta Małopolski, które obchodzono po raz dziewiąty. Uhonorowano osoby i instytucje, które swoją pracą promują nasz region w Polsce i na świecie. Medale to najwyższe, przyznawane od 2011 r., odznaczenia, które honorują osoby i instytucje przyczyniające się do rozwoju Małopolski na różnych płaszczyznach działalności, m.in. gospodarczej, kulturalnej, politycznej, społecznej i sportowej. Wśród laureatów tego odznaczenia znajdują się m.in. pierwszy marszałek Małopolski Marek Nawara, Andrzej Wajda, kardynał Stanisław Dziwisz czy Wisława Szymborska.

Najwyższym odznaczeniem wojewódzkim – Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego – odznaczono Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, które przekazano na ręce dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Srebrnymi Medalami uhonorowano Tadeusza Arkita, Janinę i Józefa Dziubasików, o. Leona Knabita i Dzieło Pomocy Dzieciom Fundację Ruperta Mayera. Brązowe Medale oprócz Zespołu Pawie Oczko otrzymali przedstawiciele Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie: dr hab. Jolanta Perek-Białas, Stefan Rożnawski, Jan Smarduch, Bożena Srebro.

Fot. UMWM