A A A
Narodowe Czytanie

Dnia 2 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Również i my, dzięki inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz odpowiadając na zaproszenie pana prezydenta RP Andrzeja Dudy, wzięliśmy udział w tej wspaniałej akcji.

Oprawa była rodem z ... wesela. W pięknie udekorowanej sali, przy suto zastawionych stołach, słuchając przyśpiewek w wykonaniu zespołu ludowego, zebrali się weselni goście.

Najpierw wysłuchaliśmy kilku słów wygłoszonych przez panią dyrektor Marię Jędrychowską, dotyczących przedstawianego utworu - o czym traktuje, kim są występujące postacie oraz jaką rolę odegrał ten dramat w literaturze. Następnie wybrani goście, na czele z panem burmistrzem Pawłem Knaflem, odczytali fragmenty „Wesela”, co dostarczyło mnóstwo wrażeń - od śmiechu po wzruszenie. Żartobliwe dialogi gwarą przeplatały się z językiem poetyckim i patriotyczno-historycznymi wypowiedziami. Nastrój spotkania był niezwykły i dało się odczuć, że bierzemy udział w czymś ważnym i wyjątkowym.

Na koniec, po odczytaniu przygotowanych fragmentów, wszyscy zgromadzeni rozpoczęli "weselne" biesiadowanie, częstując się pysznymi przekąskami i ciastami.

Galeria zdjęćNarodowe Czytanie jest akcją o ogromnym znaczeniu, a fakt, że mogliśmy wcielić się w postacie z tego wybitnego dzieła jest wyróżnieniem. Lecz najważniejsze jest to, że chyba każdy z nas powrócił do lektury utworu aby go sobie odświeżyć i odczytać na nowo. A przecież o to właśnie chodziło.

 

 Magdalena Ostrowska