A A A
Wieczór rozświetlony poezją

Koncert poezji śpiewanej w jesienny wieczór to już tradycja w bibliotece. Długie wieczory o tej porze roku sprzyjają bowiem nie tylko czytaniu książek ale również obcowaniu z poezją, która szczególnie skłania do refleksji i wzruszeń.

Są osoby, które piszą wiersze, są takie które je czytają ale są i artyści  obdarzeni zdolnościami aktorskimi, muzycznymi, którzy potrafią w mistrzowski sposób zinterpretować utwory poetyckie (nawet te trudne) i przybliżyć innym, mniej wtajemniczonym odbiorcom.

Do takich artystów należy niewątpliwie bard, autor tekstów, gitarzysta, kompozytor – Piotr Dąbrówka, którego można było posłuchać w Słomnikach 24 listopada. Aby opisać to co się wydarzyło nie wystarczy użyć zwykłych, wyważonych określeń bo to nie ta kategoria. Najtrafniej zjawiskowość występów zaproszonego artysty opisał w recenzji inny bard oraz osoba prowadząca takie koncerty – Tomasz Drachal. „(…)Nie byłem przygotowany na to, co mnie spotkało, gdy pierwszy raz usłyszałem Piotra. To było wrażenie całkowitego zajęcia przestrzeni - zwykle takiej niewiele ważącej, niemal bez przymiotów. Powietrze było aż gęste i wibrujące. Zajęte emocją, myślą, krzykiem, nawet ciszą, która chwilową pauzą wdzierała się między takty i utwory. Każdy następny udział w wystąpieniu tego wykonawcy powtarzał tamte odczucia. Całkowita, do trzewi szczerość, niemal ponadludzka energia, ból i świadomość - takimi słowami określiłbym dziś to, co może nas dotknąć razem z dźwiękami Piotrowych piosenek (...)”.

Piotr Dąbrówka jest laureatem wielu konkursów, festiwali poezji śpiewanej i piosenki literackiej, na których otrzymał wielokrotnie I nagrody m. in.: na Ogólnopolskim Turnieju Śpiewających Poezję "Łaźnia" (nagrodę publiczności i mediów), na Studenckim Festiwalu w Krakowie, na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, na Poetyckiej Dolinie w Warszawie, itd. Był również finalistą 27 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Artysta bierze udział w koncertach emitowanych przez TVP1, TVP2, TVP Kultura, m. in. obok takich znakomitości jak Katarzyna Groniec czy Paulina Bisztyga.

Repertuar koncertu w Słomnikach objął  kompozycje do poezji  m. in.: Juliana Tuwima, Jonasza  Kofty, Stanisława Grochowiaka, Marka Tercza, Tadeusza Nowaka, Mariana Piechala, Jacka Kaczmarskiego, Bolesława Leśmiana oraz autorskie utwory wykonawcy. Odważne interpretacje poezji, ekspresja wokalisty, bardzo męska barwa głosu, charyzma – wszystkie te atuty Piotra Dąbrówki zadecydowały o idealnym połączeniu treści z formą czyniąc przekaz zapadającym w pamięć słuchacza.


M. J.