Drukuj
Ferie w bibliotece

Wyczekiwana przez uczniów zimowa przerwa od szkoły – TAK, dwutygodniowa przerwa od aktywności umysłowej  i zabawy – NIE. Z takiego założenia wyszli organizatorzy i młodzi uczestnicy kolejnych „Ferii z woluminem w tle” organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słomnikach przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Słomnikach.

Propozycja ciekawego tematu „Odkrywamy Japonię” zainteresowała dużą grupę dzieci, z których 25 znalazło się na liście uczestników 4-dniowych zajęć. Spotkania obejmowały prelekcje, prezentacje multimedialne, warsztaty, gry i zabawy prowadzone prze dwoje studentów japonistyki. Zaczynały się od nauki japońskiego powitania i zdobycia podstawowej wiedzy o Japonii - położenie, ludność, zwyczaje, ciekawe miejsca, mity, itd. Dopełniały je również opowieści o japońskiej szkole, domu, kuchni i życiu codziennym oraz prezentacje komiksów japońskich, anime, gier wideo, kultury popularnej. Przez  dwa kolejne dni dzieci poznawały rozwój najstarszego japońskiego pisma kanji, pisząc prostsze słowa i swoje imiona. W ciągu następnych dwóch dni wykazywały się wyobraźnią i umiejętnościami manualnymi uczestnicząc w warsztatach origami. Okazało się, że naturalna dziecięca skłonność do tworzenia zaobfitowała licznymi figurkami zwierzaków z papieru tj. liskami, ptaszkami, pieskami i skaczącymi żabkami. Natomiast chęć do działania oraz potrzeba ruchu pozytywnie wpłynęły na udział dzieci w różnych konkurencjach sprawnościowych, np. jedzeniu pałeczkami żelek, spacerze gejszy, drużynowym składaniu wyrazów, łowieniu wędką nagród, itp.

   Podsumowując przeprowadzone w bibliotece zajęcia można stwierdzić, że cele założone przez organizatorów zostały w pełni zrealizowane. Dzieci kreatywnie spędziły ferie zimowe zdobywając przy tym wiedzę z zakresu kultury japońskiej, życia rówieśników innej narodowości oraz rozwijając różnorakie umiejętności.

M.J.

Odsłony: 2881