Drukuj
Wernisaż Jana Biczysko

Kant napisał: „Trzy rzeczy dane są człowiekowi dla obrony przed przeciwnościami życia: nadzieja, sen i śmiech". Nadzieję to zdolność do zmieniania rzeczywistości, sen – to źródło utopii i marzeń, śmiech zaś- umiejętność dystansowania się od otoczenia, od szaleństw, głupoty i śmieszności. Wszystko to niesie w sobie twórczość Jana Biczysko.

 

Na wernisażu wystawy w dniu 18 maja zobaczyliśmy prace malarskie i rysunku, między innymi z cyklu „Czy mogę”, „Śpiący Jednorożec” oraz „Pamiętaj, że masz skrzydła”. „Czy mogę” to nadzieja, że w człowieku drzemią ogromne siły, aby zmieniać siebie i mieć wpływ na rzeczywistość. „Śpiący Jednorożec” to symboliczna, mocno nacechowana odniesieniami kulturowymi opowieść o marzeniach, pragnieniach i snach, które nadają życiu barwę. Wreszcie cykl „Pamiętaj, że masz skrzydła” to ów niezbędny w życiu dystans do siebie i świata.

Na wernisaż przybyli liczni goście. Artyści: prof. Marita Benke- Gajda, Stanisław Trybała, Zdzisław Słonina, Konrad Mastyło, Andrzej Paryś. Przedstawiciele powiatowych i lokalnych władz: Dyrektor Biura Promocji i Współpracy Małgorzata Zięć, Radny Powiatu Krakowskiego z naszego okręgu Krzysztof Malik, Prezes LGD Jurajska Kraina Dorota Buczek, Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel, Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki Michał Chwastek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Grzegorz Płażek, Radna Ewa Kaszuba. Było wielu mieszkańców Słomnik, przyjaciele i znajomi artysty.

Wystawa ta gościła już w kwietniu w Wieruszowie- rodzinnym mieście Jana Biczysko; w Muzeum Ziemi Słomnickiej potrwa do końca maja. 28 czerwca jej wernisaż połączony z koncertem muzyki klasycznej oraz wykładem o. Eugeniusza Grzywacza odbędzie się w Centrum Wiara i Kultura w klasztorze w Hebdowie. Następne wystawy zaplanowano m.in. w Krakowie, Myślenicach, Warszawie.

Wernisaż wystawy został objęty patronatem honorowym Starostów Krakowskiego i Wieruszowskiego, Burmistrza Gminy Słomniki oraz Burmistrza Wieruszowa.

Odsłony: 4970