A A A
Dzień książki

Małopolskie Dni Książki „Książka i róża” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach.

 

„… książka umacnia poczucie własnej wartości”

Odwiedzający bibliotekę często dzielą się z bibliotekarzami swoimi refleksjami na temat czytania. Tak narodził się pomysł utworzenia „wirtualnej półki”, na której moglibyśmy te refleksje utrwalić. Pojawiła się ona w wypożyczalni MBP w Słomnikach w sobotę 23 kwietnia, podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

„…książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach

Dzień Książki ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku i od tej pory zyskuje coraz większą popularność. Wywodzi się z Hiszpanii, gdzie zgodnie z tradycją 23 kwietnia obdarowywano kobiety różami symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie w dniu tym ulice Barcelony zamieniają się w ogromny targ książki pod gołym niebem.

„…książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni

W naszym regionie święto obchodzone jest w ramach organizowanych od 2002 roku Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. MBP w Słomnikach oczywiście przyłączyła się do akcji. Każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę w Dniu Książki mógł uzupełnić naszą „wirtualną półkę” jednym z cytatów lub własną opinią dotyczącą zalet czytania. W zamian otrzymywał wybraną przez siebie książkę oraz różę.

„…książka buduje pomost między pokoleniami”

Młodzi czytelnicy mieli okazję wziąć udział w konkursie literackim „Czy znasz tę książkę”. Starsze dzieci odpowiadały na pytania samodzielnie, najmłodsze z niewielką pomocą swoich rodziców lub babć. Wszystkich, którzy wykazali się znajomością bajek, baśni i lektur z przyjemnością obdarowaliśmy pozyskanymi przez bibliotekę nagrodami książkowymi.

„…dzięki książkom odpoczywam, odkrywając świat piękniejszy, lepszy od szarej rzeczywistości”

Obchody „Książki i Róży” to znakomita okazja do promowania książek i czytelnictwa. Cieszy nas, że tak wielu czytelników słomnickiej biblioteki odwiedziło w tym dniu wypożyczalnię i świętowało wraz z nami. A spoglądając na zapełnioną „wirtualną półkę”, powiedzieć można jedno – każdy powód, dla którego sięgamy po książki jest dobry. Nawet najprostsze „czytam bo… lubię”.

Magdalena Szwajca

Nasze działania wspierała Księgarnia Internetowa Edyp i kwiaciarnia Florus-Dekor w Słomnikach.