A A A
Biblioteka Publiczna w Słomnikach

W majowych imprezach promujących czytelnictwo organizowanych w naszej bibliotece wzięło udział ponad 220 dzieci. 4 czerwca 2016 MBP w Słomnikach włącza się też w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek.

 

Co roku w maju z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbywa się Tydzień Bibliotek promujący czytelnictwo i biblioteki. Z reguły jednak cały miesiąc maj jest okresem, w którym podkreślana jest szczególna rola czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji. W tym czasie książnice w całym kraju organizują szereg imprez mających na celu zwiększenie zainteresowania literaturą, popularyzację wiedzy o zasobach bibliotek i ich ofercie edukacyjno-kulturalnej. Działania te przybierają różne formy: spotkań autorskich, wywiadów z ciekawymi ludźmi, lekcji bibliotecznych, konkursów, warsztatów oraz innych imprez przyciągających rzesze ludzi do bibliotek.

Aby zainteresować książką jeszcze szersze kręgi społeczności lokalnej Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach wyszła w tym roku z ofertą działań  kulturalnych już w końcu kwietnia, włączając się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Każdy kto odwiedził naszą bibliotekę 23 kwietnia otrzymał różę oraz książkę na własność (w większości spośród pozyskanych od Księgarni EDYP). Mógł też wziąć udział w konkursach i zabawach, które polegały m.in. na tym, że dzieci odpowiadały na pytanie - „Czy znasz tę książkę”, a dorośli dopisywali  do „Czytam, bo...” własne przemyślenia wypełniając nimi wirtualną półkę.

W majowych imprezach promujących czytelnictwo organizowanych w naszej bibliotece wzięło udział ponad 220 dzieci, głównie przedszkolaków odbywających swą pierwszą lekcję wprowadzającą, tj. z: Niepublicznego Bajkowego Przedszkola w Smrokowie, Integracyjnego Centrum Rozwoju Dziecka w Słomnikach, Samorządowego Przedszkola w Niedźwiedziu oraz uczniowie kl. I a Szkoły Podstawowej w Słomnikach.

Przedszkolaki z Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci działających w MBP w Słomnikach i Filii w Niedźwiedziu gościły Panią Barbarę Gawryluk – dziennikarkę i autorkę ok. 20 książek dla dzieci, m.in. takich jak: Dżok, legenda o psiej wierności, Zuzanka z Pistacjowego Domu,  W Zielonej Dolinie, Kaktus, dobry pies. W trakcie spotkania pisarka opowiadała dzieciom o zwierzętach, będących bohaterami jej książek. Mali klubowicze z zapartym tchem słuchali opowieści o foczce Klifce, świstaku Gwizdku, psie Kaktusie, imponując autorce wiedzą o życiu zwierząt oraz aktywnością i nienagannym zachowaniem.

Tegoroczne święto bibliotek i czytelnictwa stoi również pod znakiem Jubileuszu dziesięciu lat istnienia Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce. W związku z tym w lipcu odbędzie się we Wrocławiu  zlot, którego celem jest uhonorowanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski przez zaproszenie tysiąca z nich wraz z Instytutem Książki na wielkie wydarzenie artystyczne, „literacki Woodstock". Będą tam mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami, publicznych czytaniach i koncertach, poznać się i wymienić doświadczeniami. W czasie Zlotu odbędzie się też pierwsze, nieoficjalne jeszcze, wykonanie hymnu książki. Zaproszenie otrzymali również członkowie DKK ze Słomnik, jednak ze względu na problemy komunikacyjne wynikające z równoczesnego trwania ŚDM zrezygnowali z wyjazdu do Wrocławia, mogą za to wziąć udział w zlocie klubowiczów z powiatu krakowskiego, który ma się odbyć w czerwcu w Bibliotece Powiatowej  w Jerzmanowicach. Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń pomiędzy klubami, udział w jubileuszowej części artystycznej oraz bezpłatny wstęp do Jaskini Nietoperzowej.

4 czerwca 2016 MBP w Słomnikach włącza się też w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. Liczymy na to, że poznanie biblioteki podczas nocy i przekonanie się, że takie ciekawe, całkiem bezpłatne miejsce jest tuż obok sprawi, że biorący udział w niekonwencjonalnej ofercie książnicy wrócą do niej również w dzień. W czerwcu czytelników MBP w Słomnikach odwiedzi również poetka i tancerka mieszkająca na stałe w Australii - Pani Elżbieta Bednarczyk.

Tak więc obchody majowego święta czytelnictwa i bibliotek mają tendencję do wydłużania ich trwania, co w połączeniu z nowoczesną i wszechstronną ofertą MBP w Słomnikach pozytywnie przekładać się będzie na aktywność czytelniczą naszej społeczności.

M.J.