A A A
Noc w bibliotece

Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach, włączając się do akcji, zaproponowała swoim młodym czytelnikom niecodzienne atrakcje w godzinach 19–22.

 

Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. Centralna Noc Bibliotek, która odbyła się w Bibliotece Narodowej trwała od 16.30 (dla młodszych czytelników) do 3 nad ranem (dla starszych). O godz. 19.30 biblioteki biorące udział w akcji połączyły się ze sceną w Bibliotece Narodowej aby wspólnie przeczytać wiersz – odpowiedź na tegoroczne hasło akcji „Wolno czytać!” – „Szybko” Danuty Wawiłow. W programie wzięli udział m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Artur Barciś z instrukcją obsługi pralki, a słynne lektorskie „głosy” czytały o kaprysach tłumicieli myśli ludzkiej.  Równo o północy w Roku Sienkiewicza odbył się pokaz filmu „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana.                               

Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach włączając się do akcji zaproponowała swoim młodym czytelnikom niecodzienne atrakcje w godzinach 19–22. Najpierw obejrzeli oni  prezentację na temat Niesamowite zjawiska fizyczne, w trakcie której inżynier Pan Łukasz przekonywał, że tzw. zjawiska  paranormalne to udowodnione naukowo zjawiska fizyczne. Uczestnicząc on-line w transmisji z Centralnej Nocy Bibliotek w BN w Warszawie m. in. czytali wspólnie wiersz „Szybko”. Następnie czytelnia zamieniła się w małą salę kinową, w której (dzięki uzyskaniu przez MBP w Słomnikach licencji na projekcję) odbył się pokaz filmu „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Gdy zapadła noc  i zgasiliśmy światła nastąpiła pora duchów w bibliotece. Latarkę włączyła tylko Pani Klaudia (logopeda), która perfekcyjnie ale i z lękiem czytała fragmenty „Łowców Duchów” Cornelii Funke. Przed godziną 22 zebrane w czytelni dzieci musiały pójść z latarkami i poszukać w ogromnej, ciemnej wypożyczalni następnych części czytanej książki, których pilnowało ptaszysko. Mało tego, gdy weszły pomiędzy regały niespodziewanie  pojawił się duch.

Niesamowite atrakcje spodobały się uczestniczącym w nich dzieciom, sprawiając tym samym, że Noc Bibliotek wpisaliśmy w program corocznych  zajęć organizowanych w naszej bibliotece.

M.J.