A A A
Festiwal Kazimierzowski

Inscenizacja chrztu księcia Mieszka I oraz pokaz filmu „Krzyż i korona” uświetnią III Festiwal Kazimierzowski w Słomnikach.

Wyjątkowo zapowiada się tegoroczny Festiwal Kazimierzowski organizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Słomnikach. Odpędzie się on pod hasłem „W gościnie księcia Mieszka – 1050. rocznica chrztu Polski”. Oprócz pokazów średniowiecznych rzemiosł, tańców oraz zespołu muzyki dawnej, wieczorem o 20.00 będzie można zobaczyć wspaniałe widowisko – Inscenizację chrztu Mieszka I. W roli  księcia Mieszka wystąpi aktor Albert Kiszkurno wraz z  Drużyną Wojów Piastowskich Jantar.

O godzinie 21.00 w sali kinowej Centrum Kultury w Słomnikach odbędzie się pokaz niezwykłego filmu „Krzyż i korona”. Fabularyzowany dokument opowiada o przyjęciu chrztu przez Polskę za panowania Mieszka 1050 lat temu.  Jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania  długiej drogi państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski chrześcijańskiej, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. W filmie odtworzone zostały dzięki historycznym rekonstrukcjom i komputerowym animacjom piastowskie grody, bitwy, dworskie uroczystości, a także sceny z ówczesnego codziennego życia. Zrealizowany przez Zdzisława Cozaca film „Krzyż i korona” jest kolejnym z serii dokumentów obsypanego narodami na światowych festiwalach  cyklu „Tajemnice początków Polski”. Ten film po prostu trzeba zobaczyć!

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 11 września na Rynek w Słomnikach, skąd orszak książęcy przy wtórze muzyki dawnej w asyście dzieci ze szkół z naszej gminy wyruszy w kierunku ul. Wolności.

Więcej o Festiwalu Kazimierzowskim znajdziesz w filmie „Wypad w plener”, w którym są także pomysły na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Zapraszamy do oglądania! - Wypad w plener do gminy Słomniki

O Festiwalu Kazimierzowskim w Radiu Kraków, kliknij – tutaj.

Loginy