Plansze wystawy na Rynku w Słomnuikach

Na Rynku w Słomnikach można oglądać wystawę IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”.

Wystawa prezentuje biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Opowiada o krwi przelanej na polach bitew, rodzące się i zmieniające koncepcje społeczne i polityczne; to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów między innymi Adama Mickiewicza i Romualda Traugutta, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy oraz muzyków. To 150 lat wielkich zmagań, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność. Dopełnieniem narracji jest oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Celem tej cennej wystawy jest umożliwienie mieszkańcom naszej gminy przypomnienia sobie, niekiedy zapoznania się, z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Bo trzeba pamiętać, że to właśnie na Rynku w Słomnikach jeden z bohaterów wystawy Tadeusz Kościuszko 5 kwietnia 1794 r. złożył „Raport pierwszy narodowi polskiemu o zwycięstwie pod Racławicami” i nominował pierwszych generałów. To tutaj Kościuszko przywdział strój szczególnie zasłużonych w bitwie kosynierów - sukmanę krakowską, czyniąc z niego symboliczny strój narodowy. Właśnie tutaj Kościuszko dokonał zgrupowania powstańców po zwycięskiej bitwie pod Racławicami.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej nawiązuje również do obchodów okrągłej, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, będzie u nas obecna 2 miesiące.