grafika flaga polska i ukraińska i dwie pomocne dłonie

W gminie Słomniki powstają miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy, wspieramy osoby uciekające przed wojną.

W obliczu wojny na Ukrainie i przybywających do Polski uchodźców z tego kraju w Województwie Małopolskim tworzone są bazy noclegowe. Schronienie osoby te znajdą również w naszej gminie, gdzie w punkcie hotelowym oraz w budynku użyteczności publicznej OSP w Miłocicach Ukraińcom zapewnione zostaną noclegi z wyżywieniem.

Przedstawiciele rządu nie rekomendują przyjmowania uchodźców w domach prywatnych bez pośrednictwa służb państwowych. Preferowane jest kierowanie ich z punktów recepcyjnych do miejsc noclegowych w placówkach publicznych lub obiektach wyznaczonych przez Wojewodę.

Osoby, które chciałyby przyjąć uchodźców pod swój dach, proszone są o zgłaszanie się na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – Małopolski Urząd Wojewódzki.

W chwili obecnej nie będzie finansowany pobyt uchodźców w domach i mieszkaniach prywatnych.

Uchodźcy powinni być zarejestrowani w punkcie recepcyjnym, który znajduje się na granicy, a w Krakowie na dworcu PKP Dworzec Główny, przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych.

POMOC PRAWNA

  1. Wiele aktów prawnych normujących pobyt uchodźców w Polsce jest w trakcie tworzenia. Będziemy informować o ich przyjęciu.
  2. Starostwa Krakowski zadeklarował, że punkty nieodpłatnej pomocy prawnej są dostępne dla uchodźców. Aby skorzystać z porady nieodpłatnej pomocy prawnej należy się wcześniej umówić pod numerem telefonu 576 058 217.

PRACA I POMOC SPOŁECZNA

  1. Rząd zapowiada szerokie otwarcie rynku pracy dla uchodźców, z minimalnymi formalnościami. Przepisy są w trakcie przygotowania. Informacji udziela Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego - Tel. 12 388 23 98; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który zbiera już bazę potencjalnych ofert pracy.
  2. Małopolski Urząd Wojewódzki uruchomił w ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców specjalną całodobową infolinię dla obywateli Ukrainy. Tel.: +48 12 210 20 02

Więcej bieżących informacji TUTAJ oraz na stronie POMAGAM UKRAINIE