dzieci tańczą na scenie

Podsumujmy tegoroczne lato w naszej gminie, a działo się wiele: dożynki gminne, pikniki i inne wydarzenia kulturalne. Zapraszamy na krótki przegląd letnich imprez.

Dożynki gminne w Niedźwiedziu

Dożynkowe uroczystości zainaugurowano plenerową mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Bronisław Pituła. Tuż po mszy nie zabrakło oczywiście koncertu w wykonaniu uzdolnionych muzyków, członków wspomnianej wcześniej Orkiestry Dętej Krakus. Następnie przybyłych na uroczystości gości powitał Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel – do Niedźwiedzia zawitali m.in. w zastępstwie Ministra Andrzeja Adamczyka Zastępca Dyrektora Biura Ministra pan Michał Sumera, a jako reprezentant Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki przybył pan Michał Tochowicz. Naszą gminę odwiedził tego dnia również Arkadiusz Wrzoszczyk – Wicestarosta Krakowski oraz reprezentanci Rady Powiatu Krakowskiego w osobach wiceprzewodniczącego Marka Piekary i radnego Włodzimierza Tochowicza.

Po powitaniu gości wydarzenia przystąpiono do tradycyjnych obchodów święta plonów – Starostowie Dożynek: pani Aneta Karcz i pan Łukasza Natkaniec, obdarowali Burmistrza Pawła Knafla tradycyjnym chlebkiem, natomiast chwilę później przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach, pan Grzegorz Płażek, otrzymał chlebek dożynkowy od reprezentacji KGW Kacice. W czasie, gdy chleby dzielone były pomiędzy uczestnikami dożynek, zgromadzonymi na terenie LKS Niedźwiedź, na scenę wkroczyła reprezentacja sołectwa Niedźwiedź, aby radośnie ośpiewać wieńce. Następnie reprezentacje 18 sołectw: Prandocina, Ratajowa, Szczepanowic, Zaborza, Brończyc, Polanowic, Orłówa, Smrokowa, Wężerowa, Waganowic, Wesołej, Muniakowic, Janikowic, Miłocic, Kępy, Prandocina Iłów, Kacic i Prandocina Wysiołka obdarowały na scenie chlebami i dobrym słowem gości wydarzenia.

Kolejnym punktem programu były występy artystyczne – na scenie zaprezentowały się wspaniałe zespoły wokalne: Ratajowianie, KGW Złoty Kłos Brończyce, KGW Miłocice i "Pawie Oczko" ze Szczepanowic. Występy były piękne – kolorowe, radosne i żywiołowe, gromko oklaskiwane przez uczestników dożynek (fot. MGCK).

Wakacyjne Pikniki na Wolności

12 czerwca Miejsko-Gminne Centrum Kultury, na terenie zielonym przy Wolności 4, zorganizowało piknik rodzinny "Perełki". W czasie pikniku, na plenerowej scenie, zaprezentowały się dzieci, młodzież i dorośli uczęszczający w ciągu ostatniego roku na warsztaty artystyczne w Centrum Kultury.

10 lipca i 13 sierpnia w parku przy ulicy Wolności mieszkańcy naszego miasta mogli rodzinnie i ciekawie spędzić czas korzystając z atrakcji w postaci animacji i konkursów dla młodszych i starszych, kącika maluszka, warsztatów artystycznych, pokazów i warsztatów cyrkowych, dmuchańców czy stosik animacyjnych: malowania buzi, balonowych cudów czy kolorowych warkoczyków. Finałem atrakcji dla dzieci był każdorazowo o godzinie 19.00 występ artystyczny: 10 lipca przed widownią zaprezentował się iluzjonista – pan Krystian Bączyński, a 13 sierpnia fantastyczny spektakl teatralny „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” wystawił Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi. W czasie pikników MGCK miało przyjemność współpracować z druhami OSP w Słomnikach, którzy przygotowali grill i pokazy wozów strażackich dla najmłodszych.

Ostatni piknik rodzinny z zaplanowanego cyklu, będący pożegnaniem z wakacjami, odbędzie się 3 września – Centrum Kultury zaplanowało szereg atrakcji, wśród których warto wymienić: plenerowe piana party dla dzieci, wielkie gry drewniane i spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie pn. „O! Wlazł kotek na płotek!” (fot. MGCK).

Letnia Akademia Artystyczna

Tegoroczny lipiec upłynął w MGCK po znakiem warsztatów i aktywności dla dzieci w wieku 8+. Naszą siedzibę przy ulicy Wolności odwiedzili ciekawi artyści i animatorzy, m.in. pan Krystian Truchalski, firma Bricks 4 Kidz czy HockiKlocki. W ramach wakacyjnych spotkań zorganizowaliśmy m.in. warsztaty gry na bębnach afrykańskich, kreatywne spotkania z LEGO, warsztaty tworzenia mini-ogrodów, teatru Kamishibai, miejską grę terenową czy turniej wielkich gier drewnianych. Nie zabrakło również wycieczek w ciekawe miejsca: dzieci odwiedziły z naszymi animatorami zamek i skansen w Dobczycach, GeoNatura Park w Kielcach i pracownię zabawkarską i galerię „Drzewiej” w Porębie Żegoty. Sierpień był miesiącem dedykowanym najmłodszym – w Centrum Kultury odbyły się w tym czasie rodzinne warsztaty rękodzieła i Sensoplastyki, seanse filmowe, wakacyjna joga, Smyko-Multisensoryka oraz energiczne warsztaty taneczne grup Zumby Kids i Junior (fot. MGCK).

Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Mocnym akcentem włączenia się naszej Biblioteki w tę ogólnopolską akcję było spotkanie 9 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach, na którym czytelnicy i zaproszeni goście w pięknej, stworzonej specjalnie na tę okazję scenerii czytali „Ballady i romanse”. Spotkanie to poprzedziło odczytanie listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz krótki wykład, w którym nasza bibliotekarka przypomniała w jakich okolicznościach powstał ten zbiór Mickiewicza i na czym polegało jego nowatorstwo w ówczesnych czasach. W głównych holu można przez najbliższe dni oglądać wystawę o lekturze tegorocznego Narodowego Czytania, a czytelnicy przy każdym wypożyczeniu książek będą dostawać zakładkę z cytatem z ballad opatrzoną pieczęcią, którą specjalnie na tę okazję nasza Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP (fot. MBP).

II Małopolski Motoweek – bezpieczeństwo na drodze

Celem motoryzacyjnej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki jest propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze i promocja motosportu. Obok wystaw organizowano też różnego rodzaju pokazy, akrobacje i pokaz ratownictwa drogowego oraz nauka pierwszej pomocy (fot. FotoAnka).

Kliknij w zdjęcie - galeria