Od 20 kwietnia br.  mieszkańcy Małopolski dzwoniąc na numer 998 usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”. Od dzisiaj bowiem rozpoczyna się w Małopolsce proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. 
Przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych.
Numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR-u. Dla osób chcących powiadomić o konieczności interwencji Państwowej Straży Pożarnej nie będzie to jednak miało znaczenia, który numer wybiorą: 998 czy 112.
Zmiany te, które wprowadzane są w całym kraju, to element usprawniania systemu powiadamiania ratunkowego. Proces ten rozpoczyna się dzisiaj w Małopolsce - początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Krakowa, stopniowo obejmując całe województwo. U nas proces zakończy się 27 kwietnia 2021 r., zaś w całej Polsce – 4 listopada 2021 r. w województwie zachodniopomorskim.
 
Źródło: MUW