Widok ramienia podczas szczepienia

Tylko w pierwszym tygodniu grudnia w jednym z małopolskich szpitali zmarło 25 pacjentów z COVID-19. 20 z nich nie było zaszczepionych. To smutne i zatrważające dane. A szczepionka jest przecież cały czas na wyciągnięcie ręki...

Jakie więc będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Czy spędzimy je razem? Czy będziemy się zamartwiać o najbliższych? I ile pustych miejsc trzeba będzie zostawić przy wigilijnym stole?...

- Pod hasłem: „Jesteś ważny, jesteś potrzebny. Zaszczep się!” Organizujemy kolejną kampanię społeczną zachęcającą do szczepień. Spoty będą emitowane w TVP3 Kraków i Radiu Kraków. Chcemy pokazać prosty i ścisły związek pomiędzy szczepieniami a ciężkim przechodzeniem COVID-19. Dane, które otrzymujemy ze szpitali, nie zostawiają złudzeń. Żarty się skończyły. Lekarze podkreślają, że widoczna jest bardzo wyraźna tendencja do ciężkiego przebiegu choroby (w tym konieczności leczenia z użyciem różnych metod wspomagania oddychania) u osób niezaszczepionych. Niestety bardzo wiele osób niezaszczepionych przegrywa walkę z COVID-19, a przecież nie musi tak być – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dla wielu rodzin te Święta mogą być dramatyczne. Ich bliscy być może są w szpitalu, leżą pod respiratorem. Znamy takie przypadki. Żeby przeżywać spokojnie Święta, musimy być odpowiedzialni. To święta naszej odpowiedzialności. Proszę wszystkich, żeby zwrócili uwagę na bezpieczeństwo swoje i najbliższych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktualnie w pełni zaszczepionych jest ponad 45% mieszkańców Małopolski (1 539 821). To ciągle za mało, choć liczba wykonywanych w ostatnim okresie szczepień jest znacznie wyższa niż choćby przed miesiącem:

  • średnia dzienna liczba szczepień w okresie 1-30.09.: 2417,
  • średnia dzienna liczba szczepień w okresie 1-30.10.: 2683,
  • średnia dzienna liczba szczepień w okresie 1-30.11.: 6635,
  • średnia dzienna liczba szczepień w okresie 1-10.12.: 14398.

3 grudnia padł swoisty rekord – wykonano wówczas 22 029 szczepień dziennie. Taką liczbę ostatnio odnotowaliśmy w połowie lipca.

Dziś dzienna liczba wykonanych szczepień to 2431 (za niedzielę), z czego szczepienia                       I dawką stanowią 19% (451), zaś dawką III/przypominającą – 73% (1712). W sobotę wykonano 15 205 szczepień, z czego szczepienia I dawką stanowiły 15% (2302), zaś dawką III/przypominającą – 77% (11599).

Łącznie dawkę III/przypominającą przyjęło już 375 937 Małopolan.

Wszyscy chcielibyśmy, aby Święta były rzeczywiście zdrowe i spokojne, spędzone w rodzinnym gronie. Szczepienia są szansą, aby tak właśnie było. Jeszcze można zdążyć przed Bożym Narodzeniem i zaszczepić się – dla siebie i dla najbliższych…

Właśnie o tym mówią spoty, które przygotowaliśmy i wyprodukowaliśmy wraz z TVP3 Kraków i Radiem Kraków.

Spot TVP3 Kraków :  https://www.youtube.com/watch?v=U0aGEDiMIhE

Spot Radio Kraków : https://www.youtube.com/watch?v=DBtIQkO5s3k

 Przygotował Piotr Kurkiewicz

Źródło informacji: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie