Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprasza członków Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce do udziału w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje”. Podstawowym zadaniem uczestników jest opisanie ekopraktyki, przyczyniającej się do ochrony klimatu, którą warto wdrożyć we własnym domu. Konkurs rozpoczyna się 20 czerwca, a prace konkursowe można zgłaszać do 22 lipca. Ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż 10 sierpnia.
Zasady konkursu i wymagania dla pracy konkursowej
- Uczestnikiem konkursu może być Koło Gospodyń Wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) lub wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego. W zgłoszeniu (załącznik nr 1 do Regulaminu) należy podać numer nadany w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich lub numer KRS.
- Konkurs polega na przygotowaniu pracy konkursowej w formie opisu ekopraktyki (działania, które wywierają pozytywny wpływ na klimat), którą warto wdrożyć w domu w celu m.in. oszczędzania wody, energii elektrycznej, niemarnowania żywności itp.
- Ekopraktyka powinna być użyteczna oraz łatwa w powszechnym zastosowaniu we własnym domu.
- Długość opisu wdrożonej ekopraktyki nie może przekraczać 3 tysięcy znaków licząc ze spacjami.
- W przypadku ekopraktyki napisanej odręcznie, opis musi zmieścić się na jednej stronie A4.
- W zgłoszeniu powinien znaleźć się:
- opis ekopraktyki,
- wyjaśnienie na czym ona polega,
- jakie daje rezultaty,
- powody, dla których warto ją wdrożyć.
- Zabronione jest stosowanie zabiegów polegających na łączeniu elementów pochodzących z innych źródeł np. fragmentów treści lub zdjęć. Poszczególne zasady i szczegóły dotyczące ekopraktyki muszą zostać samodzielnie opisane przez Członków Kół Gospodyń Wiejskich.
Zgłoszenia do konkursu
- Zgłoszenie do konkursu polega na przesłaniu zgłoszenia pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo listem poleconym na adres: 38PR& Content Communication Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 47/49, 97-729 Łódź z dopiskiem „Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich”.
- Zgłoszenie musi być podpisane nazwą Koła Gospodyń Wiejskich wraz z podanym KRS. Należy także podać imię i nazwisko autora lub autorów ekopraktyki oraz stanowisko zajmowane w strukturze KGW. Zgłoszenie musi być podpisane przez przedstawiciela KGW.
- Formularz w części I, w imieniu Koła Gospodyń Wiejskich, wypełnia i podpisuje ich przedstawiciel. Formularz w części II podpisują wszyscy członkowie Koła Gospodyń Wiejskich, które brały udział w przygotowaniu zgłoszenia konkursowego.
- Koło wysyłając zgłoszenie na warunkach określonych w regulaminie potwierdza, że członkowie biorący udział w przygotowaniu pracy konkursowej, zapoznali się z treścią regulaminu i akceptują go.
- W przypadku, gdy zgłoszenie konkursowe zawiera wizerunek osoby fizycznej, Koło zgłaszające pracę konkursową jest zobowiązane dołączyć do zgłoszenia oświadczenie tej osoby wyrażające zgodę na rozpowszechnianie jej wizerunku w ramach pracy konkursowej. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
- Zgłoszenie może zostać wklejone w treść e-maila lub załączone w pliku tekstowym Word, bądź skanem. Może zostać również wydrukowane i przesłane listem poleconym, a także napisane odręcznie:
- w tytule e-maila należy wpisać: „Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”;
- w przypadku zgłoszenia przesyłanego listem poleconym należy dopisać na kopercie: „Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich”.
- Każde Koło Gospodyń Wiejskich może przesłać maksymalnie trzy Zgłoszenia:
- w jednym zgłoszeniu może być opisana tylko jedna ekopraktyka;
- do każdej opisanej ekopraktyki można dodać maksymalnie dwa zdjęcia obrazujące ekopraktykę lub jej upowszechnien
Tytuł laureatów uzyskają 3 najwyżej ocenione prace, a dodatkowo komisja konkursowa przyzna maksymalnie 7 wyróżnień. Zwycięskie zgłoszenia otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe:
- miejsce – 9 500 zł,
- miejsce – 6 500 zł,
- miejsce – 3 000 zł
Więcej o konkursie TUTAJ