A A A
Delegacja z Ukrainy

Ukraińscy samorządowcy zwiedzali nasze obiekty pasywne. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy chcą uczyć się od nas wdrażania innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi małych ojczyzn.

W piątek 21 kwietnia gościliśmy 11-osobową delegację samorządowców z Obwodu Lwowskiego na Ukrainie, którzy oglądali nasze budynki pasywne. Nasze doświadczenia są dla nich inspiracją w wyznaczaniu kierunków rozwoju ich lokalnych społeczności. Delegację podejmował w imieniu Burmistrza Pawła Knafla, Zastępca Burmistrza Michał Chwastek, który opowiadał gościom o funkcjonowaniu naszego samorządu i wdrażaniu pasywnej technologii. Samorządowcy z Ukrainy byli pod dużym wrażeniem oszczędności w eksploatacji budynków pasywnych, bowiem ich zapotrzebowanie na energię wynosi 15 kwh/m2 na rok, podczas gdy budynku tradycyjnego – aż 8 razy więcej. Za tym Idą realne obniżki kosztów w ich utrzymaniu. Jak podkreślali, dużym problemem na Ukrainie jest rozdrobnienie samorządów oraz wąski dostęp do dofinansowań projektów energooszczędnych. To w znacznym stopniu utrudnia rozwój tamtejszych gromad i gmin. Nasi goście zwiedzali halę sportową z jej zapleczem oraz Integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka, które im się niezwykle spodobało.

Galeria zdjęćUkraińscy goście przyjechali do Polski na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który wybrał nasza gminę jako doskonały przykład wdrażania innowacji służących rozwojowi gmin. Wcześniej delegacja spotkała się z Marszałkiem Wojciechem Kozakiem, który przedstawiał dokonania Małopolski w dziedzinie ochrony środowiska i ekologicznych  energooszczędnych innowacji.