A A A
Małopolski Kiermasz Wielkanocny

Atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych można było poczuć dzięki odbywającemu się w ostatni weekend na Rynku w Słomnikach Małopolskiemu Kiermaszowi Wielkanocnemu, na którym można było m.in. kupić i spróbować wspaniałych potraw z naszego regionu.

W dniach 17–18 marca w Słomnikach na Rynku przy kilkunastu straganach można było kupić żywność wpisaną na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posiadające znak „Jakość Tradycja”. Nie zabrakło także innych produktów, w tym nieżywnościowych, związanych ze Świętami Wielkanocnymi – oryginalnych ozdób i stroików świątecznych. Tradycyjne i zdrowe potrawy oferowały:  Zakład Wędliniarski Płatek, Wędliny Gawor, jajka ze Spółdzielni RSP Czechy, produkty rybne z Przetwórstwa Rybnego z Poskwitowa Krak-Marfish, naturalne miody z Gospodarstwa Ekologicznego Pszczółki i Pasieki Morawskich, sery z Gospodarstwa Ekologicznego Janiny i Bolesława Bobaków, produkty z fasoli Janiny Molek Królestwo Fasoli, naturalne soki z Tłoczni Owoców Marcin Pawłowski, ciasta z jabłkami i sernik przygotowane przez firmę Animatort, naturalne pasty Amvita Natura Smaku, Przyprawy Naturalne i Krówki Wielosmakowe. Zdrową kuchnię serwowała także Restauracja Rejtanówka, Restauracja Cichy Gaik, dietetyczny katering z firmy Spoko Box. Ręcznie wykonane stroiki świąteczne przygotowali podopieczni Domu Samopomocy Świt z Miłocic. Choć było bardzo zimno mieszkańców to nie odstraszyło, przychodzili bowiem całymi rodzinami.

Galeria zdjęćOrganizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Spółdzielnia Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki. Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel.