A A A
Informacja o koronawirusie

Bieżące informacje dotyczące zmian funkcjonowania placówek publicznych na terenie Małopolski w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego.

7.04.2020

Przez dwa ostatnie dni trwała na terenie naszej gminy akcja dezynfekcji miejsc publicznych, m.in. przystanków i ławek; przeprowadzał ją Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Słomnikach. Dezynfekcja będzie sukcesywnie powtarzana.


Stan na dziś: liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w gminie Słomniki – 3; liczba osób objętych kwarantanną na terenie gminy Słomniki wynosi 27.

3.04.2020

Stan na dziś: liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w gminie Słomniki – 1; liczba osób objętych kwarantanną na terenie gminy Słomniki wynosi 57.

Obowiązuje w Polsce tarcza antykryzysowa. To pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców, pracowników i rolników w związku z  kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa. Głównym celem jest ochrona zatrudnienia, a także zachowanie płynności finansowej w firmach oraz gospodarstwach rolniczych, szczegóły pomocy – TUTAJ.

1.04.2020

Stan na dziś: liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w gminie Słomniki – 1; liczba osób objętych kwarantanną na terenie gminy Słomniki wzrosła do 60.

Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią. Dotyczą one jeszcze większych restrykcji w przemieszczaniu się obywateli oraz wprowadzają istotne zmiany w działaniu sklepów, zakładów pracy czy punktów usługowych. Obowiązkowy odstęp dwóch metrów od siebie w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy to rodzica opiekującego się dzieckiem, czy osobą niepełnosprawną. Premier zapowiedział też zamknięcie parków i bulwarów oraz limit osób w sklepach - w środku może przebywać trzy razy tyle osób, ile jest w nich kas. Przed wejściem do sklepu obowiązkowe będzie zakładanie rękawiczek. W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Otwarte pozostają sklepy spożywcze i apteki. Między godz. 10 a 12 w sklepach będą mogły przebywać tylko osoby powyżej 65. roku życia. Aktywność fizyczna i spacery tylko w najbliższym sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania. Więcej o tym – TUTAJ.

30.03.2020

W związku z utrzymaniem w mocy dotychczas podjętych decyzji o zamknięciu szkół, uczelni, wielu innych obiektów handlowych i kulturalnych, a także z uwagi na wprowadzenie dalszych ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców oraz całkowite zawieszenie cywilnych operacji lotniczych wojewódzcy przewoźnicy: Koleje Małopolskie oraz POLREGIO przedłużyły ograniczenia oferty przewozowej co najmniej do dnia 12 kwietnia 2020 r. Zmiany na trasie Kraków–Słomniki–Sędziszów Małopolski będą obowiązywały co najmniej do 12 kwietnia br. Więcej – TUTAJ.


Stan na dziś: liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w gminie Słomniki – 1; liczba osób objętych kwarantanną na terenie gminy Słomniki wzrosła do 49.

26.03.2020

W czasie walki z COVID-19 policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego nas chronić przed wirusem.

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa policja apeluje o zachowanie ostrożności i przestrzega przed oszustami. Przestępcy wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami. Policja radzi korzystać tylko ze sprawdzonych portali sprzedażowych, nie otwierać linków z nieznanych stron internetowych, nie odpowiadać na podejrzane sms-y, dotyczące epidemii lub przesyłek kurierskich i zachować czujność przy zmianie hasła do bankowości internetowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na umowy i zobowiązania zawierane przez internet szczególnie korzystania z „atrakcyjnych pożyczek” czy kredytów długoterminowych. Należy pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia i inne służby nie zwracają się przez sms-y lub e-maile z informacją o płatnych usługach. Policja apeluje, by uważać na nową metodę wyłudzania pieniędzy dla bliskiej nam osoby rzekomo chorej na koronawirusa lub przebywającej na kwarantannie.

25.03.2020

Stan na dziś: liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w gminie Słomniki – 1; liczba osób objętych kwarantanną na terenie gminy Słomniki wzrosła do 24.


Zostają wprowadzone zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Więcej – TUTAJ


W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wojewoda małopolski Piotr Ćwik uruchomił specjalną infolinię dla Seniorów – z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w tych trudnych chwilach. Dzwoniąc na infolinię, osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji.

Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.

23.03.2020

U jednej z mieszkanek gminy Słomniki potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Jest to kobieta w średnim wieku. Na obecną chwilę 15 osób jest objętych kwarantanną domową. Apelujemy do Państwa, jeżeli nie musicie nie wychodźcie z domu. Przestrzegajcie zaleceń służb sanitarnych, unikajcie skupisk ludzkich, zachowajcie ostrożność!           

Zmiany w komunikacji miejskie w Krakowie: w związku z utrzymywaniem się zagrożenia i wprowadzeniem stanu epidemii, a w konsekwencji znacznie zmniejszonymi potrzebami przewozowymi, od poniedziałku, 23 marca zostaną wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczą one linii autobusowych miejskich, a także – w porozumieniu z gminami ościennymi – niektórych linii aglomeracyjnych. Linia 222 kursuje bez zmian. Więcej -  TUTAJ.

20.03.2020

Jeśli wróciłeś z zagranicy przed 15 marca z kraju, w którym występuje koronawirus i masz objawy koronawirusa (gorączka, kaszel, duszności) lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie NIE IDŹ DO PRZYCHODNI! Możesz zarazić innych. Co więc zrobić?   Przede wszystkim powiadom telefonicznie Sanepid:

 • 12 644 09 35
 • 12 644 91 33
 • 12 684 40 32

Możesz też zgłosić się na oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny w Krakowie:

 • Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, os. Na Skarpie 66
 • Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80

Zgłaszając się do jednej z tych placówek otrzymasz informacje dotyczące dalszego postępowania medycznego.

GIS zaleca, aby osoba, która przed 15 marca powróciła do Polski, poddała się dobrowolnej 14-dniowej kwarantannie domowej. W jej trakcie:

 • nie wychodź z domu
 • nie zapraszaj i nie odwiedzaj nikogo
 • nie wychodź do lekarza
 • nie wyprowadzaj psa, nie idź do sklepu - poproś o to sąsiada lub kogoś bliskiego

Jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie. Masz wątpliwości i pytania dotyczące koronawirusa? Zadzwoń do Sanepidu lub infolinię NFZ.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym dotyczącym koronowirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców uprzejmie prosimy o niekorzystanie z placów zabaw, siłowni plenerowych, boisk sportowych, skateparku. Przepraszamy za te niedogodności.

19.03.2020

 ARiMR: ograniczona została możliwość osobistego załatwiania spraw w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych oraz centrali ARiMR - jednostki te pracują bez kontaktu z interesantami; kontakt z ARiMR – wyłącznie telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej), numery telefonów i adresy e-mail dostępne na stronie arimr.gov.pl oraz w widocznym miejscu przy wejściu do placówki Agencji; więcej o tym – TUTAJ.

 18.03.2020

W związku ze zwiększającym się zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy apelujemy o załatwianie spraw urzędowych bez ryzyka kontaktu bezpośredniego.

Poniżej zamieszczono tematycznie druki, które obowiązują w naszym Urzędzie.

Wnioski można dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Słomnikach za pomocą:

 • elektronicznej skrzynki podawczej, wysyłając wnioski i podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym na adres /j79k5s0dsp/SkrytkaESP
 • poczty e-mail adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tylko podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 • pocztą tradycyjną, wysyłając na adres Urząd Miejski w Słomnikach, ul. T. Kościuszki 64, 32-090 Słomniki
 • wrzucić do specjalnej skrzynki w przedsionku Urzędu Miejskiego w Słomnikach na parterze budynku

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących załatwiania swoich spraw  należy kontaktować się telefonicznie 12 388 11 02, GOPS 12 388 12 72, COE 12388 11 02, wew. 131 i 132. Wszystkie druki – TUTAJ.

17.03.2020

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Słomnikach: w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego przez Ministra Zdrowia z dniem 13 marca 2020r aż do odwołania, ZGKiM w Słomnikach nie będzie czynny dla interesantów (włącznie z kasą). We wszystkich pilnych sprawach prosimy o kontakt:

 telefoniczny tel. 12 388 10 43,

adres e mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

lub listownie do skrzynki przy siedzibie ZGKiM, ul. Kościuszki 64, w Słomnikach. Wpłaty należy dokonywać poprzez internet na indywidualne konta bankowe.

Kasa Banku Spółdzielczego Słomnikach w siedzibie Urzędu Miejskiego w Słomnikach jest zamknięta do odwołania, prosimy wszelkie płatności regulowac w siedzibie Banku Spółdzielczego przy ul. Żeromskiego w Słomnikach w godz. 7.30–17.00.

Porady prawne od 16 marca do odwołania - tylko przez telefon, nr 123979106 oraz 576058217. W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374) nastąpiły zmiany w organizacji udzielania porad nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w najbliższym czasie na terenie powiatu krakowskiego. Porady będą udzielanie wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, po wcześniejszym złożeniu wniosku, więcej TUTAJ.

Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zamknięciu sal obsługowych ZUS oddział w Krakowie w dniach 16–27 marca, więcej – tutaj.

16.03.2020

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją związaną z koronawirusem, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Słomniki informujemy, że od 16 marca 2020 r. (poniedziałek) do odwołania Urząd Miejski w Słomnikach
oraz inne jednostki i podmioty mające siedzibę w budynku przy ul. T. Kościuszki 64, tj. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Obsługi Edukacji oraz filia Banku Spółdzielczego w Słomnikach zostają zamknięte dla Klientów! Więcejtutaj.

13.03.2020

URZĄD SKARBOWY W  PROSZOWICACH - Izba Administracji Skarbowej w Krakowie zachęca do kontaktowania się z urzędami skarbowymi na odległość poprzez usługi elektroniczne oraz informację telefoniczną. Infolinia Urzędu Skarbowego w Proszowicach Usługa Twój e-PIT (rozliczenie roczne przez Internet)  -  12 652 66 39 Jak załatwić sprawę na odległość -  12 652 66 40 Krajowa Informacja Skarbowa: +48 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych i z zagranicy) 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) Wojewódzka infolinia PIT przy Izbie Administracji Skarbowej. Więcej - TUTAJ.

PUNKT INFORMACYJNY KRUS - w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa działalność Punktu Informacyjnego KRUS w Urzędzie Miejskim w Słomnikach zostaje zawieszona do odwołania. Interesanci są obsługiwani w siedzibach terenowych i oddziale w Krakowie ul. Bratysławska 1A z mocnym apelem o ograniczenie wizyt w placówkach.

Informacja PRZYCHODNI ZDROWIA W SŁOMNIKACH o możliwości korzystania także z teleporad lekarskich. Jak informuje dyrekcja Przychodni: "Zadzwoń pod nr: Rejestracja POZ 12 388 29 99 - możliwy jest telefoniczny kontakt z lekarzem, udzielenie przez niego TELEPORADY i wystawienie recepty, a w rezultacie wykupienie leków bez obecności w Przychodni. Lekarz telefonicznie poinformuje Państwa o 4-cyfrowym kodzie do odbioru recepty w aptece". http://spzozslomniki.pl/

KOMUNIKAT KURII KIELECKIEJ Biskup Kielecki Jan Piotrowski wystosował słowo do wiernych w związku z rozpowszechnianiem się epidemii koronawirusa. Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała również odpowiedni komunikat http://www.diecezja.kielce.pl/slowo-biskupa-i-komunikat-kur…

12. 03.2020

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA: w czwartek oraz piątek (12.03 i 13.03) odbędą się zajęcia opiekuńcze w szkołach i przedszkolach, tak by rodzice zdążyli się przygotować do 14-dniowej przerwy. Od poniedziałku zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych zostaną odwołane na 14 dni. Jednocześnie przypominamy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego ZUS nad dzieckiem do lat 8 w wymiarze 14 dni. Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS, tel. 22 560 16 00.

 INSTYTUCJE KULTURY: Premier Mateusz Morawiecki poinformował również o zamknięciu od 12 marca obiektów kultury - kin, teatrów, itd. Dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców dyrekcja Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach zdecydowała o odwołaniu zajęć artystycznych oraz wycieczek kulturalnych w dniach od 12 marca do 25 marca włącznie, zajęć sportowych na Hali Sportowej w Słomnikach, wynajmów dla grup zorganizowanych oraz o zamknięciu siłowni TKS Słomniki od jutra tj od 12 marca do 25 marca włącznie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach wraz z filiami od dnia 12 marca będzie zamknięta dla czytelników. W związku z powyższym wstrzymane są wypożyczenia, rezerwacje oraz zwroty książek. W dniach zamknięcia Biblioteki nie nalicza się opłat za przetrzymanie wypożyczonych materiałów.

 

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wystosował  apel do wszystkich, którzy nie będą przez najbliższe dni chodzili do szkoły i na uczelnie: To nie jest czas wolny. To czas kwarantanny naszego społeczeństwa. To czas, który powinniśmy spędzić w domu, by nie zakażać innych.

Więcej informacjiTUTAJ.