A A A

Ze względu na suchą i ciepłą zimę, mała ilość opadów w ostatnich miesiącach, pogarsza się sytuacja hydrologiczna nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce. Obniżenie poziomu wód sprawia, że w niedługim okresie odczujemy pierwsze skutki suszy. Jednocześnie informujemy, że rusza program Moja woda, dofinansowujący przydomowe instalacje zatrzymujące wodę.

Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców o oszczędne korzystanie z wody z sieci wodociągowej w celach gospodarczych. Nieracjonalne korzystanie z wody, podlewanie ogródków i trawników i wykorzystywanie wody do innych celów może spowodować obniżenie ciśnienia wody w sieci i doprowadzić do możliwych przerw w jej dostawie. Szanujmy wodę, aby była dostępna dla wszystkich Mieszkańców naszej Gminy.

Podlewaj, nie wylewaj

Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać około 360 l wody. Warto ją wykorzystać, chociażby do podlewania ogrodu. Aby korzystać z deszczówki, wystarczy ustawić zbiornik przy rurze spustowej i połączyć go np. z zamontowanym do niej zbieraczem wody. Zbiornik może mieć objętość od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów, przy czym największe zbiorniki są przeznaczone do montażu pod ziemią. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta wolnostojących, estetycznych zbiorników na deszczówkę o różnych kształtach i w różnych kolorach. Należy jednak pamiętać, aby zbiornik na deszczówkę zainstalować w zacienionym miejscu, by nie rozwijały się w nim  glony.

10 wskazówek, jak oszczędzisz wodę:

  1. Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów, twarzy lub golenia.
  2. W trakcie mycia rąk nie odkręcaj wody w pełni.
  3. Napraw kapiące krany.
  4. Bierz prysznic zamiast kąpieli.
  5. Nie zmywaj pod bieżącą wodą.
  6. Nie wylewaj wody, jeśli możesz ją wykorzystać ponownie np. do podlania kwiatów lub sprzątania.
  7. Jeśli masz taką możliwość wymień krany na takie, które oszczędzają wodę.
  8. Używaj jednouchwytowych baterii.
  9. W miarę możliwości wymień spłuczkę na model z opcję mniejszego spłukiwania.
  10. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, kiedy są pełne lub ustawiaj program „eko”, zużywający wodę w ilości odpowiadającej wielkości załadunku.

Artykuł pochodzi z nr 4/2020

Rusza nowy rządowy Program Moja woda - do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu „Moja Woda”. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Nabór wniosków będzie ogłoszony w późniejszym terminie (lipiec 2020r.), więcej o tym TUTAJ