A A A
Noc Bibliotek

Niekonwencjonalne sposoby promowania czytelnictwa i bibliotek zyskują w ostatnich latach na popularności. Noc Bibliotek jak najbardziej wpisuje się w ten trend. W tej ogólnopolskiej akcji ponownie wzięła udział Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach. Naszą propozycją dla najmłodszych czytelników była pełna atrakcji Noc w Czytelni.

Na początek dzieci spotkały się z dwójką policjantów z miejscowej komendy. Dowiedziały się jak dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontaktach z obcymi osobami, mogącymi proponować im narkotyki czy dopalacze. Miały okazję poznać specyfikę pracy stróża prawa. Policjanci wyczerpująco odpowiadali też na liczne pytania. Uczestnicy zapoznali się z policyjnym umundurowaniem i akcesoriami. Wprawdzie broń mogli zobaczyć tylko z daleka, ale już kajdanki czy pałkę każdy wziął do ręki i dokładnie obejrzał. Największą atrakcją okazał się jednak stojący przed biblioteką radiowóz. Dzieci mogły wsiąść do środka zarówno na miejsca dla policjantów, jak i zatrzymanych. Ci, którzy wybrali tylną kanapę szybko przekonali się, że nie są w stanie otworzyć drzwi od środka. Radosny gwar zagłuszyła dopiero włączona w radiowozie syrena. Na szczęście nikt z obecnych nie "zasłużył" sobie na prawdziwe aresztowanie i w komplecie wróciliśmy do biblioteki.

Po spotkaniu z policjantami przyszedł czas na spotkanie z detektywami. W stworzonej specjalnie na tą okazję salce kinowej obejrzeliśmy film "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra". Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody małych detektywów znanych z popularnej serii książek. Wraz z nimi starały się rozwikłać tajemnicę kradzieży należącego do mafii diamentu. Po seansie okazało się, że w bibliotece zaginęło kilku bohaterów książkowych, podjęły się więc przeprowadzenia własnego śledztwa. Kierując się pozostawionymi w różnych miejscach wskazówkami uczestnicy zajęć przeszukali całą wypożyczalnię i czytelnię. Wszystkie zaginione postacie udało się odnaleźć, więc bibliotekarki nie muszą się już obawiać, że w wypożyczanych przez nie książkach będzie brakowało jakiegoś bohatera.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci był zaczarowany staw pełen niespodzianek. Aby jednak móc zarzucić do niego magiczną wędkę należało wziąć udział w konkursie literackim i prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące książek dla dzieci. Wszyscy pojęli wyzwanie i wszyscy mu sprostali. Łowienie nagród wędką okazało się świetną zabawą. Dzieci poza tym co same wyłowiły otrzymały zakładki, ekslibrisy i wodne tatuaże. Wszyscy opuszczali bibliotekę zadowoleni, od razu dzieląc się wrażeniami z cierpliwie czekającymi rodzicami.

Noc Bibliotek to akcja promująca biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze wydaje się sprostanie oczekiwaniom najmłodszych czytelników. Wieczorne atrakcje przygotowane przez naszą bibliotekę na szczęście przypadły im do gustu. Cieszy nas zwłaszcza fakt, że uczestnicy Nocy wracają do biblioteki także w dzień - wypożyczyć książkę, skorzystać z Internetu, czy wziąć udział w kolejnych zajęciach.

M. Sz.