A A A
Pasowanie przedszkolaków

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach w piątek 28 października zostały uroczyście pasowane na przedszkolaków. Dzięki powstaniu oddziału we wrześniu tego roku wszyscy chętni rodzice mogli posłać do przedszkola swoje dziecko.

Piękna była uroczystość pasowania na przedszkolaka w oddziale przedszkolnym Zespołu Szkół w Słomnikach. Wzięli w niej udział burmistrz Paweł Knafel, kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Jacek Regucki oraz licznie zgromadzeni rodzice maluchów.  Dzieci z grupy Motylków i Skrzatów zaprezentowały program artystyczny – nie zabrakło wierszyków i piosenek, a także tańców. Pani dyrektor Zespołu Szkół Agata Skrzypczyk witając gości, podziękowała zarówno Panu Burmistrzowi za inicjatywę i pomoc w powstaniu oddziału przedszkolnego, jak i rodzicom za duże wsparcie i wyrozumiałość.  Burmistrz Knafel gratulował rodzicom tak utalentowanych dzieci i życzył nauczycielom dużej satysfakcji w procesie kształcenia małych podopiecznych.

Oddział przedszkolny odpowiedzią na potrzeby rodzin

Dzieci w wieku od 2,5- do 6-lat bawią się i uczą w tej placówce. Burmistrz Paweł Knafel, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, podjął decyzję o utworzeniu nowego oddziału przedszkolnego. Wszyscy rodzice, którzy chcieli posłać do przedszkola swoje dziecko, mogli to uczynić.

Przedszkole mieści się na I piętrze w budynku szkoły podstawowej. Starsi uczniowie szkoły mówią na nie „Akwarium” – z powodu szklanych drzwi, oddzielających oddział od innych pomieszczeń szkoły. – Podczas przerwy dzieci z klas IV do VI machają do naszych maluszków przez szybę. A te z zapałem i radością robią to samo – mówi jedna z pań opiekunek.

W trzech salach bawią się i uczą Skrzaty – najmłodsze 2,5-latki, Motylki – 3- i 4-latki oraz grupa Ob – tzw. przedszkolna zerówka,  5- i 6-latki. Obok za szklanymi drzwiami jest funkcjonująca od lat zerówka (kl. 0a). Wykwalifikowana kadra nauczycielska realizuje program nauczania, Duzy nacisk kładąc na rozwój społeczny, integrację w grupie. Maluchy bardzo lubią rytmikę, ale i religię, na której nie brakuje śpiewów i tańców z gitarą. Dzieci objęte są także opieką logopedyczną.

Przedszkole jest otwarte w godzinach 7.00–17.00. Rodzice, jeśli chcą, mogą odbierać dzieci już po obiedzie. Domowe posiłki pochodzą ze szkolnej kuchni, dzieci jedzą w swoich salach. Co ważne, posiłki są przygotowywane na tradycyjnym piecu węglowym.

– Największym problemem w pierwszych tygodniach była adaptacja 2,5-latków – mówi wychowawczyni najmłodszej grupy Skrzatów pani Joanna Sobczyk. – Dziś jest już o wiele lepiej. Dzieci nie tylko że szybciej się aklimatyzują np. po przerwie chorobowej, ale wchodzą między sobą w relacje.

Galeria zdjęćDzieci mają kontakt z uczniami nie tylko przez szybę i podczas wychodzenia na spacer. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do Motylków przychodzą uczniowie ze szkolnej biblioteki i czytają przedszkolakom książki do snu. Jak podkreśla wychowawczyni tej grupy – Monika Trzeciakiewicz, dzieci bardzo czekają na te wizyty.

W salach jest bardzo kolorowo. Ściany i parapety okienne zapełnione są rysunkami, wycinankami, kompozycjami z plasteliny czy innych materiałów; wykonują je przedszkolaki podczas zajęć. Na korytarzu oprócz łazienki, dostosowanej do potrzeb dzieci, jest także szatnia i obszerna sala, gdzie odbyła się uroczystość pasowania i gdzie dzieci mają niektóre zajęcia. Przy szklanych drzwiach jest także domofon, by nikt niepowołany na teren przedszkole nie mógł wejść.

Wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom życzymy wielu sukcesów i radości w nauce i pracy w dopiero rozpoczynającej swoje funkcjonowanie placówce.