stojący w lesie, słuchający wykładu

Choć wszyscy na co dzień korzystamy z drewna w różnych jego postaciach, a także regularnie wypoczywamy w lasach, to najczęściej nie do końca wiemy jak wygląda praca ludzi odpowiedzialnych za realizację przez las wszystkich tych funkcji.

By spróbować w przystępny sposób wyjaśnić społeczeństwu, jak na przestrzeni ponad 100 lat zmienia się las i na czym polega rola leśnika w tym procesie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie przygotowała projekt edukacyjny „Poznaj gospodarza – Zrozum las”, który zabiera uczestników wraz z gronem specjalistów w zakątki lasu.

20.06.2023 r. Nadleśnictwo Miechów zaprosiło grupę samorządowców, urzędników, nauczycieli, dziennikarzy oraz lokalnych działaczy społecznych na warsztaty terenowe na terenie leśnictwa Chrusty (kompleks leśny Chrusty koło Kazimierza Wielkiego), gdzie pod okiem miejscowych leśników poznawała tajniki ich pracy oraz zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Zaproszeni goście mieli możliwość poznania drogi od nasiona przez las do… domu z drewna. W trakcie warsztatów w terenie udało nam się zobaczyć wiele aspektów pracy leśnika.

Warsztaty zaczynaliśmy niejako od końca drogi, jaką pokonuje drewno – budując z uczestnikami niewielki, drewniany domek dla ptaków! Był to doskonały punkt wyjścia  do pozostałej części programu, dzięki czemu na przykładzie poszczególnych elementów konstrukcyjnych mogliśmy przejść do procesów i zabiegów w lesie, dzięki którym możliwe staje się pozyskanie odpowiedniego surowca.

M.in. poruszano zagadnienia dotyczące planowania zadań gospodarczych, wyznaczania drzew do ścinki, metody zagospodarowania, doboru gatunków, pielęgnacji, przebudowy i odnawiania lasu..

Uczestnicy poznawali także technologię pozyskiwania drewna. Pracownicy Zakładów Usług Leśnych demonstrowali różne techniki ścinki, a wspólnie z leśniczym, dokonującym klasyfikacji i odbiórki drewna, także manipulacji (podziału na sortymenty) surowca.

Punktem kulminacyjnym warsztatów było wspólne sadzenie drzew  w lukach drzewostanu.

2
2
3
3
1
1
Previous Next Play Pause
1 2 3