Plakat biblioteki miejskiej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sporej grupy czytelników, Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach powiększyła swoje zbiory o książki z dużą czcionką poprawiającą komfort czytania oraz dołączyła do grona bibliotek partnerskich projektu Wielkie Litery.

Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, przejrzystym składem i specjalnym kontrastem, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza i nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom które zmagają się z wadami wzroku, a jak wynika z badań Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej problem ten dotyczy już ponad połowy Polaków powyżej 18 roku życia. Niestety, znaczna część książek ukazujących się na polskim rynku wydawniczym wciąż jest niedostosowana do potrzeb osób słabowidzących, w tym seniorów czy krótkowidzów. Seria Wielkie Litery ma ułatwić lekturę i komfort czytania tym wszystkim, którzy rezygnują z książki papierowej ze względu na nieprzystępny skład czy wielkość stopnia pisma, a jednocześnie – tak jak większość czytelników – nie korzystają z czytników e-booków.

Wielkie Litery to obecnie jedyna na polskim rynku inicjatywa, która zrzesza wydawców publikujących książki dostosowane do potrzeb osób słabowidzących oraz biblioteki, które te pozycje udostępniają.

Zachęcamy czytelników do wypożyczania książek z serii Wielkie Litery i gwarantujemy, że księgozbiór z dużą czcionką będzie w naszej bibliotece systematycznie wzbogacany o nowości wydawnicze.