chłopcy i dziewczęta w strojach krakowskich stojący w kościele przy wieńcach dożynkowych

W tym roku, już po raz trzeci z kolei, dożynki w Prandocinie miały kolorową  i bogatą w treści oprawę. Trzy lata temu były w nas dożynki gminne i wtedy gościnnie wystąpił zespół "Kaciachy" działający przy Szkole Podstawowej w Kacicach. Ich różnorodne tańce ludowe w strojach krakowskich przypomniały naszym dziewczyną z koła gospodyń , że ongiś one też tańczyły na dożynkach.

To wspomnienie zainspirowało Beatę Zagajewską , nową przewodniczącą koła, do powołania z naszej zdolnej muzycznie i artystycznie młodzieży zespołu, który odnowiłby te dożynkowe tradycje. Szybko zebrała się grupa swojaków dlatego nazwali się "Sami Swoi". Dwa lata temu zatańczyli na dożynkach poloneza i krakowiaka w choreografii Aleksandra Więcka i Beaty Zagajewskiej.

W tym roku "Sami Swoi" i panie z koła gospodyń zaprosili wszystkich na radosną biesiadę dożynkową. Razem z nimi wystąpiła nowa formacja powołana do życia przez wspomnianą Beatę tzw. "Stara Gwardia" czyli dokładnie ci, którzy na tutejszej scenie tańczyli przed laty.

Zanim rozpoczęto biesiadowanie, to dożynkowym korowodem udano się do kościoła na uroczystą mszę  dziękczynną za tegoroczne plony. Korowód był bardzo długi, bo wzięły w nim udział należące do naszej parafii grupy wieńcowe z Prandocina Iłów, Wężerowa, Prandocina Wysiołka, Muniakowic i Prandocina. Korowód z wieńcami dożynkowymi poprowadziła nasza bardzo odmłodzona orkiestra pod batutą zdolnej i ambitnej kapelmistrz Justyny Sado.

W czasie Mszy Św. Pan Bóg "otworzył nam okno pogodowe" i biesiada mogła odbyć się pod gołym niebem w przepięknej scenerii przygotowanej przez nasze dziewczyny z KGW. Po oficjalnym wprowadzeniu i powitaniu gości rozpoczęło się biesiadowanie , tradycyjnie od przyśpiewek poszczególnych grup wieńcowych. Panie w autorskich tekstach w humorystyczny sposób opowiedziały o tym co nas cieszy bądź trapi wprowadzając wszystkich w wesoły nastrój.

Ta radosna atmosfera rosła w miarę występu grupy Sami Swoi. Grupa przygotowała program wg scenariusza  Haliny Walki rozpoczynający się od słów "Żniwa się skończyły jestem odrobiony więc pora najwyższa poszukać tu żony". Dziewczęta , kandydatki na żonę przedstawiały się w piosenkach ludowych; dla niektórych znanych , ale zapomnianych , a dla młodszej widowni w ogóle nieznanych. Żartobliwą kreację kawalera, który szukał żony stworzył chłopak znad morza Bartek Zagrobelski, który kilka lat temu znalazł żonę w Prandocinie i z nią jest w zespole. Swoją rolę zagrał genialnie, zresztą reszta grupy też spisała się na medal. A grupę tworzą Aleksandra Natkaniec, Karolina Duda, Karolina Gugała, Julia Miszczyk, Urszula Żak, Zuzanna Łączny, Małgorzata Kopeć, Patrycja Styczeń, Weronika Ząbczyńska, Aleksandra Kopeć, Alicja Cichopek oraz Grzegorz Natkaniec, Bartek Zagrobelski, Krystian Więcek, Piotr Duda, Kacper Dudczyk, Szymon Fraś, Jakub Radłowski, Bartek Walka, Mikołaj Cebo, Karol Walka.

Program był długi bo półtoragodzinny, ale nie znudził nikogo, a gdy prowadząca całość dożynek Halina Walka zapowiedziała na koniec tzw. perełki, to wszyscy jeszcze się  bardziej ożywili czekając na występ "Starej Gwardii". Aby zrobić im efektowne wejście to Sami Swoi zatańczyli poloneza do utwory Wojciecha Kilara , a potem to już Oni czyli Stara Gwardia pokazali wszystkim jak się tańczy krakowiaka. A zatańczyli go Małgorzata Żaba, Angelika Żurek, Ewa Walka, Anna Styczeń, Jowita Miszczyk Sylwia Więcek, Beata Zagajewska oraz Aleksander Więcek, Paweł Kramarz, Jacek Cichopek, Marian Styczeń, Adam Miszczyk, Rafał Więcek, Klaudiusz Zagajewski.

 Ich występ najlepiej określa stwierdzenie "czapki z głów" Pięknie podsumowali całe dożynki, na których ludzie mieli się spotkać po długim okresie obcowania. Mieli się uśmiechnąć w tym smutnym czasie pandemii i niepogody podczas żniw, a głównie podtrzymać ludowe tradycje. Cel został osiągnięty więc wszyscy są zadowoleni. Koniecznie trzeba powiedzieć, że tyle krakowianek i krakowiaków w tym samym miejscu i w tym samym czasie, to trudno spotkać nawet na Rynku w Krakowie, a można było zobaczyć na boisku sportowym w Prandocinie podczas "Dożynek  2021".

Foto i tekst KGW Prandocin